iamafan2
Member
SHELLHAMMERS SPEEDWAY RACE RESULTS – SUMMER SPECTACULAR - 197 entries
AUGUST 31, 2019
KID KART
fastest feature lap: Cameron Hartz, lap 6, 12.191, 46.899 mph
1. CAMERON HARTZ
Eian White (DNS)
KID KART CHAMP
fastest feature lap: Mason Noll, lap 9, 12.778, 35.217 mph
1. MASON NOLL
2. Ryder Leymeister
JUNIOR QUAD
fastest feature lap: Jacoby Cordier, lap 15, 16.145, 27.872 mph
1. JACOBY CORDIER
2. Jacob Hannold
PAUL WHITE MEMORIAL
fastest qualifying lap: Alex Achey, 9.296, 48.407 mph
fastest feature lap: Wesley Potts, lap 30, 9.171, 49.068 mph
1. ALEX ACHEY
2. Melissa Ford
3. T J Reed
4. Wesley Potts
5. Kaitlyn Lutz
6. Chance Hendershot
7. Kevin Miller
8. Kevin Greenawalt Jr
9. Teddy Reed
10. Chris Spangler
11. Ryann Sheetz
12. Michael Kormann
13. Devon Klawitter
14. Michael Markey
15. Logan Klawitter
Mike Klawitter (DNW), Chris Darrow (DNW), J P Curry (DNW), Sawyer Quick (DNW), Kyle Kania (DNW), Jordin Mitchell (DNW), Jeremy Slosek (DNW), Bob Wood (DNW), Steve Windle Jr (DNW), Rich Mutarelli (DNW), J J Pavovich (DNW), Ian Friz (DNW)
ROOKIE PURPLE CHAMP 285
fastest qualifying lap: Brayden Wittich, 10.652, 42.247 mph
fastest feature lap: Hailey Eroh, lap 21, 10.327, 43.575 mph
1. HAILEY EROH
2. Brayden Wittich
3. Dylan Hahn
4. Barry Seaman
5. Emily Ludwig
JUNIOR CHAMP 335
fastest qualifying lap: Dylan Cordier, 9.785, 45.990 mph
fastest feature lap: Jayden Brooking, lap 25, 9.639, 46.684 mph
1. DYLAN CORDIER
2. Jayden Brooking
3. Brandon Walsh
4. Cole Brown
5. Shannon Slaughter
6. Aiden Boucher
7. George Manion
8. John Maurer
9. Michael Beckett
Jax Yohn (DNW)
FLATHEAD SUPER HEAVY
fastest qualifying lap: Jacob Foster, 10.088, 44.609 mph
fastest feature lap: Jacob Foster, lap 16, 9.877, 45.560 mph
1. JACOB FOSTER
2. Dennis Berger Sr
3. Dennis Berger Jr
4. Logan Klawitter
5. Mike Wynne
6. Ryan Rost
7. Ryan Osmun
8. Mike Weaver
9. Tyler Dilts
10. Gregory Hulzenga
11. Nick Damico
12. Edward Reeder
Jeff Rathfon (LGT)
FLATHEAD CHAMP 410
fastest qualifying lap: Austin Roush, 10.221, 44.027 mph
fastest feature lap: Alex Achey, lap 15, 9.962, 45.172 mph
1. SHAWN TROXEL
2. Morgan Rathfon
3. Jesse Maurer
4. Garry Street
5. John Martinsky
6. Owen Romberger
7. Nick Biscotti
Austin Roush (DNW), Alex Achey (DNW)
SENIOR SLINGSHOT
fastest qualifying lap: Dakota Kohler, 10.274, 43.800 mph
fastest feature lap: Dakota Kohler, lap 7, 13.836, 32.528 mph
1. DAKOTA KOHLER
2. Riley Hummel
3. Logan Bauman
4. Terry Noll
5. Shelby McLaughlin
6. Haley Thunberg
7. Tess Horvath
8. Wally Bell
9. Devin Whitmoyer
10. Thomas Mowery
11. Mark Mohr
12. James Mohr
13. Nolan Palaima
14. Scottie Heilman
15. Gary Bozowski
Keith Horvath (DNW)
ANIMAL 360
fastest qualifying lap: Wesley Potts, 9.348, 48.139 mph
fastest feature lap: Wesley Potts, lap 15, 9.128, 49.299 mph
1. WESLEY POTTS
2. Alex Achey
3. J J Pacovich
4. T J Reed
5. Kevin Miller
6. Teddy Reed
7. Chris Spangler
Tony Bootes (DNW), Michael Markey (DNW)
35 AND OVER
fastest qualifying lap: Albert Pignoli, 10.106, 44.528 mph
fastest feature lap: Jeff Rathfon, lap 21, 9.756, 46.123 mph
1. JEFF RATHFON
2. Albert Pignoli
3. Mike Weaver
4. Nick Damico
ROOKIE BLUE CHAMP 300
fastest qualifying lap: David Cordier IV, 10.481, 42.936 mph
fastest feature lap: David Cordier IV, lap 23, 10.151, 44.331 mph
1. DAVID CORDIER IV
2. Christofer Buehl
3. Logan Manion
4. ELI Dearment
5. Griffin Hendershot
JUNIOR CHAMP 355
fastest qualifying lap: Cole Brown, 9.901, 45.451 mph
fastest feature lap: Jax Yohn, lap 10, 9.654, 46.615 mph
1. JOHN MAURER
2. Jayden Brooking
3. Cole Brown
4. Aiden Boucher
5. Shannon Slaughter
6. Dylan Cordier
7. Michael Beckett
8. Brandon Walsh
9. George Manion
Jax Yohn (DNW)
FLATHEAD CHAMP 425
fastest qualifying lap: Morgan Rathfon, 10.117, 44.479 mph
fastest feature lap: Austin Roush, lap 13, 9.953, 45.213 mph
1. AUSTIN ROUSH
2. Jordin Mitchell
3. Morgan Rathfon
4. Shawn Troxel
5. Steven Frindt
6. Brian Dacosta
7. Garry Street
8. Owen Romberger
PA MINI PRO TRACTOR
fastest feature lap: Courtney Pignoli, lap 3, 11.502, 39.122 mph
1. COURTNEY PIGNOLI
2. Tom Lavalette
3. Rodney Mackey
4. Mike Wynne
FLATHEAD 360
fastest qualifying lap: David Cordier III, 9.680, 46.487 mph
fastest feature lap: David Cordier III, lap 22, 9.391, 47.918 mph
1. DAVID CORDIER III
2. Chase Moran
3. Jake Moser
4. Albert Pignoli
5. Branden Kerns
Jeremy Shifflett (DNW)
JUNIOR SLINGSHOT
fastest qualifying lap: Logan Bauman, 10.392, 43.303 mph
fastest feature lap: Logan Bauman, lap 9, 10.383, 43.341 mph
1. LOGAN BAUMAN
2. Talan Carter
3. Doug Smith
4. Aidan Donaldson
5. Joey Lyle
6. Emma Flammer
Nolan Layser (DNW)
ANIMAL 375
fastest qualifying lap: Wesley Potts, 9.347, 48.144 mph
fastest feature lap: Kaitlyn Lutz, lap 10, 9.296, 48.406 mph
1. WESLEY POTTS
2. Kaitlyn Lutz
3. Chance Hendershot
4. Ryann Sheetz
5. Michael Kormann
6. Logan Klawitter
Bob Wood (DNW), Sawyer Quick (DNW), Steve Windle Jr (DNW)
Jeremy Slosek (DNS), Chris Darrow (DNS)
ANIMAL CHAMP 410
fastest qualifying lap: Austin Roush, 9.748, 46.161 mph
fastest feature lap: Austin Roush, lap 12, 9.718, 46.304 mph
1. AUSTIN ROUSH
2. Cody Contrael
3. Morgan Rathfon
4. Dawson Contrael
5. Owen Romberger
ROOKIE PURPLE CHAMP 300
fastest qualifying lap: Brayden Wittich, 10.549, 42.660 mph
fastest feature lap: Haley Eroh, lap 19, 10.463, 43.010 mph
1. HAILEY EROH
2. Brayden Wittich
3. Dylan Hahn
4. Barry Seaman
5. Emily Ludwig
PREDATOR 375
fastest qualifying lap: Dwayne Hottle, 9.864, 45.619 mph
fastest feature lap: Dwayne Hottle, lap 17, 9.862, 45.631 mph
1. Dwayne Hottle
2. Brian Dacosta
3. Tom Lavalette
4. Tammy Wynne
Patrick O’Brien (DQ)
FLATHEAD 375
fastest qualifying lap: J J Pacovich, 9.627, 46.744 mph
fastest feature lap: J J Pacovich, lap 24, 9.605, 46.851 mph
1. J J PACOVICH
2. Johnny Favinger
3. Kaitlyn Lutz
4. Austyn Myers
5. Kevin Greenawalt Jr
6. T J Reed
7. Jake Moser
8. Jacob Foster
9. Branden Kerns
10. Chase Moran
11. Johnny Kahn
12. Albert Pignoli
13. Logan Klawitter
Branden Kerns (LGT), Jeremy Shifflett (DNW), Alex Achey (DNS), Nick Damico (DNS)
ROOKIE BLUE CHAMP 315
fastest qualifying lap: David Cordier IV, 10.300, 43.690 mph
fastest feature lap: Christofer Buehl, lap 7, 10.251, 43.900 mph
1. CHRISTOFER BUEHL
2. David Cordier IV
3. Griffin Hendershot
4. Logan Manion
5. Eli Dearment
ANIMAL CHAMP 425
fastest qualifying lap: Jesse Maurer, 9.700, 46.390 mph
fastest feature lap: Melissa Ford, lap 16, 10.766, 46.080 mph
1. MELISSA FORD
2. Kevin Miller
3. Jesse Maurer
4. Shawn Troxel
5. Morgan Rathfon
6. Cody Contrael
7. Chance Hendershot
8. Dawson Contrael
Austin Roush (DNW), Brian Dacosta (DNW), Alex Achey (DNS)
AUGUST 31, 2019
KID KART
fastest feature lap: Cameron Hartz, lap 6, 12.191, 46.899 mph
1. CAMERON HARTZ
Eian White (DNS)
KID KART CHAMP
fastest feature lap: Mason Noll, lap 9, 12.778, 35.217 mph
1. MASON NOLL
2. Ryder Leymeister
JUNIOR QUAD
fastest feature lap: Jacoby Cordier, lap 15, 16.145, 27.872 mph
1. JACOBY CORDIER
2. Jacob Hannold
PAUL WHITE MEMORIAL
fastest qualifying lap: Alex Achey, 9.296, 48.407 mph
fastest feature lap: Wesley Potts, lap 30, 9.171, 49.068 mph
1. ALEX ACHEY
2. Melissa Ford
3. T J Reed
4. Wesley Potts
5. Kaitlyn Lutz
6. Chance Hendershot
7. Kevin Miller
8. Kevin Greenawalt Jr
9. Teddy Reed
10. Chris Spangler
11. Ryann Sheetz
12. Michael Kormann
13. Devon Klawitter
14. Michael Markey
15. Logan Klawitter
Mike Klawitter (DNW), Chris Darrow (DNW), J P Curry (DNW), Sawyer Quick (DNW), Kyle Kania (DNW), Jordin Mitchell (DNW), Jeremy Slosek (DNW), Bob Wood (DNW), Steve Windle Jr (DNW), Rich Mutarelli (DNW), J J Pavovich (DNW), Ian Friz (DNW)
ROOKIE PURPLE CHAMP 285
fastest qualifying lap: Brayden Wittich, 10.652, 42.247 mph
fastest feature lap: Hailey Eroh, lap 21, 10.327, 43.575 mph
1. HAILEY EROH
2. Brayden Wittich
3. Dylan Hahn
4. Barry Seaman
5. Emily Ludwig
JUNIOR CHAMP 335
fastest qualifying lap: Dylan Cordier, 9.785, 45.990 mph
fastest feature lap: Jayden Brooking, lap 25, 9.639, 46.684 mph
1. DYLAN CORDIER
2. Jayden Brooking
3. Brandon Walsh
4. Cole Brown
5. Shannon Slaughter
6. Aiden Boucher
7. George Manion
8. John Maurer
9. Michael Beckett
Jax Yohn (DNW)
FLATHEAD SUPER HEAVY
fastest qualifying lap: Jacob Foster, 10.088, 44.609 mph
fastest feature lap: Jacob Foster, lap 16, 9.877, 45.560 mph
1. JACOB FOSTER
2. Dennis Berger Sr
3. Dennis Berger Jr
4. Logan Klawitter
5. Mike Wynne
6. Ryan Rost
7. Ryan Osmun
8. Mike Weaver
9. Tyler Dilts
10. Gregory Hulzenga
11. Nick Damico
12. Edward Reeder
Jeff Rathfon (LGT)
FLATHEAD CHAMP 410
fastest qualifying lap: Austin Roush, 10.221, 44.027 mph
fastest feature lap: Alex Achey, lap 15, 9.962, 45.172 mph
1. SHAWN TROXEL
2. Morgan Rathfon
3. Jesse Maurer
4. Garry Street
5. John Martinsky
6. Owen Romberger
7. Nick Biscotti
Austin Roush (DNW), Alex Achey (DNW)
SENIOR SLINGSHOT
fastest qualifying lap: Dakota Kohler, 10.274, 43.800 mph
fastest feature lap: Dakota Kohler, lap 7, 13.836, 32.528 mph
1. DAKOTA KOHLER
2. Riley Hummel
3. Logan Bauman
4. Terry Noll
5. Shelby McLaughlin
6. Haley Thunberg
7. Tess Horvath
8. Wally Bell
9. Devin Whitmoyer
10. Thomas Mowery
11. Mark Mohr
12. James Mohr
13. Nolan Palaima
14. Scottie Heilman
15. Gary Bozowski
Keith Horvath (DNW)
ANIMAL 360
fastest qualifying lap: Wesley Potts, 9.348, 48.139 mph
fastest feature lap: Wesley Potts, lap 15, 9.128, 49.299 mph
1. WESLEY POTTS
2. Alex Achey
3. J J Pacovich
4. T J Reed
5. Kevin Miller
6. Teddy Reed
7. Chris Spangler
Tony Bootes (DNW), Michael Markey (DNW)
35 AND OVER
fastest qualifying lap: Albert Pignoli, 10.106, 44.528 mph
fastest feature lap: Jeff Rathfon, lap 21, 9.756, 46.123 mph
1. JEFF RATHFON
2. Albert Pignoli
3. Mike Weaver
4. Nick Damico
ROOKIE BLUE CHAMP 300
fastest qualifying lap: David Cordier IV, 10.481, 42.936 mph
fastest feature lap: David Cordier IV, lap 23, 10.151, 44.331 mph
1. DAVID CORDIER IV
2. Christofer Buehl
3. Logan Manion
4. ELI Dearment
5. Griffin Hendershot
JUNIOR CHAMP 355
fastest qualifying lap: Cole Brown, 9.901, 45.451 mph
fastest feature lap: Jax Yohn, lap 10, 9.654, 46.615 mph
1. JOHN MAURER
2. Jayden Brooking
3. Cole Brown
4. Aiden Boucher
5. Shannon Slaughter
6. Dylan Cordier
7. Michael Beckett
8. Brandon Walsh
9. George Manion
Jax Yohn (DNW)
FLATHEAD CHAMP 425
fastest qualifying lap: Morgan Rathfon, 10.117, 44.479 mph
fastest feature lap: Austin Roush, lap 13, 9.953, 45.213 mph
1. AUSTIN ROUSH
2. Jordin Mitchell
3. Morgan Rathfon
4. Shawn Troxel
5. Steven Frindt
6. Brian Dacosta
7. Garry Street
8. Owen Romberger
PA MINI PRO TRACTOR
fastest feature lap: Courtney Pignoli, lap 3, 11.502, 39.122 mph
1. COURTNEY PIGNOLI
2. Tom Lavalette
3. Rodney Mackey
4. Mike Wynne
FLATHEAD 360
fastest qualifying lap: David Cordier III, 9.680, 46.487 mph
fastest feature lap: David Cordier III, lap 22, 9.391, 47.918 mph
1. DAVID CORDIER III
2. Chase Moran
3. Jake Moser
4. Albert Pignoli
5. Branden Kerns
Jeremy Shifflett (DNW)
JUNIOR SLINGSHOT
fastest qualifying lap: Logan Bauman, 10.392, 43.303 mph
fastest feature lap: Logan Bauman, lap 9, 10.383, 43.341 mph
1. LOGAN BAUMAN
2. Talan Carter
3. Doug Smith
4. Aidan Donaldson
5. Joey Lyle
6. Emma Flammer
Nolan Layser (DNW)
ANIMAL 375
fastest qualifying lap: Wesley Potts, 9.347, 48.144 mph
fastest feature lap: Kaitlyn Lutz, lap 10, 9.296, 48.406 mph
1. WESLEY POTTS
2. Kaitlyn Lutz
3. Chance Hendershot
4. Ryann Sheetz
5. Michael Kormann
6. Logan Klawitter
Bob Wood (DNW), Sawyer Quick (DNW), Steve Windle Jr (DNW)
Jeremy Slosek (DNS), Chris Darrow (DNS)
ANIMAL CHAMP 410
fastest qualifying lap: Austin Roush, 9.748, 46.161 mph
fastest feature lap: Austin Roush, lap 12, 9.718, 46.304 mph
1. AUSTIN ROUSH
2. Cody Contrael
3. Morgan Rathfon
4. Dawson Contrael
5. Owen Romberger
ROOKIE PURPLE CHAMP 300
fastest qualifying lap: Brayden Wittich, 10.549, 42.660 mph
fastest feature lap: Haley Eroh, lap 19, 10.463, 43.010 mph
1. HAILEY EROH
2. Brayden Wittich
3. Dylan Hahn
4. Barry Seaman
5. Emily Ludwig
PREDATOR 375
fastest qualifying lap: Dwayne Hottle, 9.864, 45.619 mph
fastest feature lap: Dwayne Hottle, lap 17, 9.862, 45.631 mph
1. Dwayne Hottle
2. Brian Dacosta
3. Tom Lavalette
4. Tammy Wynne
Patrick O’Brien (DQ)
FLATHEAD 375
fastest qualifying lap: J J Pacovich, 9.627, 46.744 mph
fastest feature lap: J J Pacovich, lap 24, 9.605, 46.851 mph
1. J J PACOVICH
2. Johnny Favinger
3. Kaitlyn Lutz
4. Austyn Myers
5. Kevin Greenawalt Jr
6. T J Reed
7. Jake Moser
8. Jacob Foster
9. Branden Kerns
10. Chase Moran
11. Johnny Kahn
12. Albert Pignoli
13. Logan Klawitter
Branden Kerns (LGT), Jeremy Shifflett (DNW), Alex Achey (DNS), Nick Damico (DNS)
ROOKIE BLUE CHAMP 315
fastest qualifying lap: David Cordier IV, 10.300, 43.690 mph
fastest feature lap: Christofer Buehl, lap 7, 10.251, 43.900 mph
1. CHRISTOFER BUEHL
2. David Cordier IV
3. Griffin Hendershot
4. Logan Manion
5. Eli Dearment
ANIMAL CHAMP 425
fastest qualifying lap: Jesse Maurer, 9.700, 46.390 mph
fastest feature lap: Melissa Ford, lap 16, 10.766, 46.080 mph
1. MELISSA FORD
2. Kevin Miller
3. Jesse Maurer
4. Shawn Troxel
5. Morgan Rathfon
6. Cody Contrael
7. Chance Hendershot
8. Dawson Contrael
Austin Roush (DNW), Brian Dacosta (DNW), Alex Achey (DNS)