TRAIL-WAY SPEEDWAY KART KLASSIC RACE RESULTS OCTOBER 19, 2019

iamafan2

Member
TRAIL-WAY SPEEDWAY KART KLASSIC – OCTOBER 19, 2019
295 entries

ANIMAL XTRA HEAVY
Fastest Qualifying Lap: Gunnar Trenary, 19.027, 63.005 mph
Fastest Feature Lap: Dylan Feltman, lap 15, 17.999, 66.604 mph
1. GUNNAR TRENARY
2. J D Trenary
3. Harry Pyne
4. Chance Hendershot
5. Clark Simonton
6. Zachary Bogar
7. Bill Sube
8. Dylan Feltman
9. Zack Snyder
10. Mike Trevitz
11. Jeff Rathfon
12. Joe Slautterback
13. Shawn Peters
14. Jacob Chroussis
15. Jason Nace
16. Kyle Lamdin
17. Ethan Beasom
18. James Kirby
19. William Tweeden
20. Jonny Peters

SENIOR ANIMAL CHAMP HEAVY
Fastest Qualifying Lap: Missy Bootes, 19.280, 62.177 mph
Fastest Feature Lap: Nathan Danner, lap 12, 18.572, 64.548 mph
1. MISSY BOOTES
2. J J Pocovich
3. Chris Rosenberger
4. Jonathan Keister
5. Nathan Danner
6. Cooper Corley
7. Andy Kirby
8. Isaac Shawver
9. Morgan Rathfon
10. Scott Beckey Jr
11. Cody Myers
12. Milton Decker
13. Logan Carbaugh
14. Jake Toal
15. Cole Chenault
16. Jason Boone
Josh Hare (DNS)

CLONE HEAVY (AKRA)
Fastest Qualifying Lap: Missy Bootes, 18.407, 65.126 mph
Fastest Feature Lap: T J Reed, lap 8, 17.826, 67.249 mph
1. MISSY BOOTES
2. Cody Seiber
3. Andy Kirby
4. Hank Moore
5. Tyler Brown
6. Brittney Pirolla
7. Jacob Rayson
8. Paul Carter
9. T J Reed
10. James Loveless
11. Chance Hendershot
12. Sara Bowling
13. Justin Snow
14. Alex Carmody
15. Skyler Taschek
16. Zach Korch
17. Croix Beasom
18. Michael Markey
19. Greg Emlet Jr
20. Jason Martin
21. Jacob Yoder
22. Bryson Sanders
23. Mike Apostolakis
24. Todd Crenshaw
Dylan Stafford (BF-baiting the caution)

JUNIOR CLONE RED PLATE
COOPER SHUPE

JUNIOR SPORTSMAN I
Fastest Qualifying Lap: Sophia Peters, 21.895, 54.753 mph
Fastest Feature Lap: Eli Dearment, lap 5, 21.327, 56.211 mph
1. ELI DEARMENT
2. Lathan Good
3. Brooklynn Peters
4. Sophia Peters

ANIMAL 370
Fastest Qualifying Lap: Hunter Curtis, 18.090, 66.269 mph
Fastest Feature Lap: Missy Bootes, lap 12, 17.715, 67.673 mph
1. MISSY BOOTES
2. Hunter Curtis
3. Jonathan Keister
4. James Loveless
5. Andy Kirby
6. Jeffrey Romig Jr
7. Trevor Teats
8. Chris Rosenberger
9. Chance Hendershot
10. Kaitlyn Lutz
11. Ethan Beasom
12. Colby Walter
13. Kynzie Golden
14. Zeth Jarvis
15. Ryan Madagan
16. Donald Hott
T J Reed (DNS)

YAMAHA HEAVY
Fastest Qualifying Lap: Bryan Mallette, 17.436, 68.755 mph
Fastest Feature Lap: Bryan Mallette, lap 9, 16.986, 70.577 mph
1. BRYAN MALLETTE
2. Jake Toal
3. Logan Talerico
4. Dane Mathias
5. Andy Pritt
6. Mike Parrish
7. Johnny Eckard
8. Jack Eckard
9. John Talerico
10. Paulsimon Karl
11. Tony Mrakovich
12. Tommy Cassatt
13. Tanner Brown
14. Dalton Minovich
15. Olivia Hartlieb
16. James Kirby

JUNIOR SPORTSMAN II CHAMP
Fastest Qualifying Lap: Cristofer Buehl, 20.770, 57.717 mph
Fastest Feature Lap: Ayden Hare, lap 7, 20.166, 59.446 mph
1. CRISTOFER BUEHL
2. Levi Yetter
3. Aiden Bierlein
4. Alyssa Vanderpool
5. Lane Snook
6. Jacob Begenwald
7. Evan Shaull
8. Harley Warrenfeltz
9. Bradley Wagner
10. Cameron Brown
11. Aiden Crouse
12. Ayden Hare
13. Chase Weibley

SENIOR CHAMP ANIMAL LIGHT
Fastest Qualifying Lap: Tyler Brown, 19.098, 62.771 mph
Fastest Feature Lap: Nathan Danner, lap 10, 18.835, 63.649 mph
1. TYLER BROWN
2. Todd Crenshaw
3. Nathan Danner
4. Jacob Rayson
5. Trevor Teats
6. Andrew Maurer
7. Cooper Corley
8. Cole Chenault
9. Milton Decker
10. Josh Hare
11. Nick Leppo
12. Austin Warrenfeltz
13. Dominick Giannotti
Isaac Shawver (DNS) Dylan Stafford (DQ for event)

STOCK XTRA HEAVY
Fastest Qualifying Lap: Gunnar Trenary, 19.566, 61.268 mph
Fastest Feature Lap: Harry Pyne, lap 12, 19.411, 61.760 mph
1. JEFF RATHFON
2. Harry Pyne
3. Gunnar Trenary
4. Brad Eroh
5. Joe Slautterback
6. Clark Simonton

JUNIOR RESTRICTED
Fastest Qualifying Lap: Owen Dimm, 19.467, 61.582 mph
Fastest Feature Lap: Lucas Harlan, lap 7, 19.797, 60.555 mph
1. LUCAS HARLAN
2. Owen Dimm

ANIMAL 340
Fastest Qualifying Lap: Evan Madagan, 18.281, 65.578 mph
Fastest Feature Lap: Sara Bowling, lap 7, 17.985, 66.656 mph
1. EVAN MADAGAN
2. Todd Crenshaw
3. Sara Bowling
4. Croix Beasom

CLONE MEDIUM (AKRA & NKA)
Fastest Qualifying Lap: Justin Yohn, 17.986, 66.653 mph
Fastest Feature Lap: Justin Yohn, lap 14, 18.129, 66.127 mph
1. TYLER BROWN
2. Justin Yohn
3. Jacob Rayson
4. Hank Moore
5. James Emory
6. Kynzie Golden
7. Avery Peters
8. Greg Emlet Jr
9. Jacob Yoder
10. Mike Apostolakis
11. Michael Markey
12. Bryson Sanders

JUNIOR SPORTSMAN I CHAMP
Fastest Qualifying Lap: Evan Shaull, 21.560, 55.603 mph
Fastest Feature Lap: Chase Weibley, lap 5, 21.228, 56.472 mph
1. ELI DEARMENT
2. Evan Shaull
3. Chase Weibley
4. Hailey Eroh
5. Jacob Begenwald
6. Elliot Wyland
7. Lathan Good
8. Christopher Kimm Jr
9. Blake Ludwig

JUNIOR SPORTSMAN II
Fastest Qualifying Lap: Bradley Wagner, 20.022, 59.874 mph
Fastest Feature Lap: Cristofer Buehl, lap 7, 20.020, 59.881 mph
1. CRISTOFER BUEHL
2. Bradley Wagner
3. Sophia Peters
4. Aidan Crouse
5. Charley Paige
6. Brooklynn Peters
Lane Snook (LGT)

STOCK 370
Fastest Qualifying Lap: Quentin Graham Jr, 18.749, 63.940 mph
Fastest Feature Lap: James Loveless, lap 12, 18.679, 64.179 mph
1. QUENTIN GRAHAM JR
2. Tyler Brown
3. J J Pacovich
4. Missy Bootes
5. Todd Crenshaw
6. James Loveless
7. Ryan Scholl
8. Cody Seiber
9. Andy Kirby
10. Josh Kerstetter
11. Dwayne Hottle
12. Jordin Mitchell
13. Carson Hornung
Jacob Rayson (LGT), Rea’l Kirchner (DNS)

JUNIOR CHAMP
Fastest Qualifying Lap: Owen Houpt, 19.305, 62.098 mph
Fastest Feature Lap: Chase Keister, lap 8, 19.619, 61.105 mph
1. OWEN HOUPT
2. John Maurer
3. Shannon Slaughter
4. Aiden Bierlein
5. Jayden Brooking
6. Kylie Dennis
7. Bradyn Kuhn
8. Hunter Stull
9. Chase Keister
10. Cooper Shue
11. Lucas Bowersox
Austin Warrenfeltz (BF rough riding), Jake Davis (BF rough riding), Levi Yetter (DNS)

OPENS
Fastest Qualifying Lap: Dane Mathias, 16.419, 73.013 mph
Fastest Feature Lap: Andy Pritt, lap 10, 16.890, 70.979 mph
1. DANE MATHIAS
2. Andy Pritt
3. Tanner Brown

YAMAHA MEDIUM
Fastest Qualifying Lap: Bryan Mallette, 17.338, 69.143 mph
Fastest Feature Lap: Bryan Mallette, lap 14, 17.996, 66.616 mph
1. BRYAN MALLETTE
2. Dane Mathias
3. Logan Talerico
4. Jack Eckard
5. Jake Toal
6. Tommy Cassatt
7. Johnny Eckard
8. Mathew Frymoyer
9. Dalton Minovich
10. Olivia Hartlaub
11. Mike Parrish
12. James Kirby
John Talerico (DNS)

ANIMAL 370 PRO
Fastest Qualifying Lap: Missy Bootes, 17.871, 67.080 mph
Fastest Feature Lap: Missy Bootes, lap 14, 18.238, 65.731 mph
1. MISSY BOOTES
2. Jonathan Keister
3. Hunter Curtis
4. James Loveless
5. T J Reed
6. Todd Crenshaw
7. Trevor Teats
8. Andy Kirby
9. Zachary Bogar
10. Ryan Madagan
11. Sara Bowling
12. Kaitlyn Lutz
13. Clark Simonton
14. Kynzie Golden
15. Chance Hendershot
16. Donald Hott
17. J J Pacovich
Ethan Beasom (DNW), Chris Rosenberger (DNW), Zeth Jarvis (DNS)

JUNIOR CLONE
Fastest Qualifying Lap: Owen Dimm, 18.687, 64.153 mph
Fastest Feature Lap: Austin Warrenfeltz, lap 12, 19.412, 61.756 mph
1. AYDEN HARE
2. Austin Warrenfeltz
3. Zane Snyder
4. Owen Dimm
5. Hunter Stull
6. Chase Lemaster
7. Elliott Wyland
8. Lucas Harlan
9. Avery Peters

SENIOR CHAMP ANIMAL PRO
Fastest Qualifying Lap: Missy Bootes, 18.673, 64.200 mph
Fastest Feature Lap: Andrew Maurer, lap 3, 19.261, 62.239 mph
1. MISSY BOOTES
2. Todd Crenshaw
3. Chris Rosenberger
4. Jonathan Keister
5. Andrew Maurer
6. Trevor Teats
7. T J Reed
8. Jacob Rayson
9. Cole Chenault
10. Scott Beckey Jr
11. Andy Kirby
12. Ryan Madagan
13. Cody Myers
14. Cooper Corley
15. Logan Carbaugh
16. Nathan Danner
17. Morgan Rathfon
18. Josh Hare
19. Austin Warrenfeltz
20. J J Pacovich
21. Milton Decker
22. Nick Leppo
Jake Toal (DNS), Dylan Stafford (DQ for event)

CLONE HEAVY (NKA)
Fastest Qualifying Lap: Todd Crenshaw, 18.218, 65.804 mph
Fastest Feature Lap: Brittney Pirolla, lap 12, 18.822, 63.690 mph
1. T J REED
2. Brittney Pirolla
3. Chance Hendershot
4. Todd Crenshaw
5. Kynzie, Golden
6. Greg Emlet Jr
7. Scott Karl
8. James Emory

SENIOR CHAMP FLATHEAD
Fastest Qualifying Lap: J D Trenary, 20.252, 59.194 mph
Fastest Feature Lap: J D Trenary, lap 3, 20.486, 58.518 mph
1. J D TRENARY
2. Jesse Maurer
3. George Irvin
4. Cooper Cooley
5. Justin Wise
6. Logan Carbaugh
7. Jeremy Shifflett
8. Andrew Raskiewicz

STOCK 370 PRO
Fastest Qualifying Lap: Jonathan Keister, 18.556, 64.606 mph
Fastest Feature Lap: Quentin Graham Jr, lap 10, 18.944, 63.282 mph
1. QUENTIN GRAHAM JR
2. Jonathan Keister
3. James Loveless
4. Missy Bootes
5. Cody Seiber
6. Jacob Rayson
7. Ryan Scholl
8. Todd Crenshaw
9. Carson Hornung
10. T J Reed
11. J J Pacovich
12. Jordin Mitchell
Dwayne Hottle (DNW), Andy Kirby (DNW)
 
Top